Zdrowie, uroda i dobre samopoczucie

Serwis informacyjny

Zdrowie

5 roślin oczyszczających powietrze w twoim otoczeniu

2018-04-28, livingtraditionally.com
Ludzie, którzy mają problemy z zasypianiem uważają, że kojące i relaksujące właściwości naturalnych roślin są niezwykle pomocne.
Odżywianie

Tłuszcze trans: sprawdź gdzie się kryją

2018-04-28, Wiktor Szczepaniak/PAP
Producenci żywności nie podają na etykietach swoich produktów informacji o zawartości groźnych dla zdrowia tłuszczów trans. Ale konsumenci zyskali właśnie narzędzie, dzięki któremu mogą to sprawdzić.
Zdrowie

Nowa klasa antybiotyków odkrytych w glebie

2018-02-18, BBC NEWS
Naukowcy z The Rockefeller University odkryli nową klasę antybiotyków zdolnych do zabicia kilku patogenów opornych na antybiotyki. Ta nowa rodzina pochodzi z cząsteczek obecnych w wielu różnych glebach, a naukowcy mają nadzieję, że może to być przydatna broń w naszym arsenale medycznym.
Fakty i mity

Dlaczego starożytni Peruwiańczycy mieli wydłużone czaszki (nie, to nie są obcy)

2018-02-18, H/T Science News
Sztuczne wydłużanie czaszki było praktykowane przez dużą liczbę kultur w praktycznie każdym zakątku świata, od Europy Zachodniej i Ameryki po Daleki Wschód i Afrykę.
Zdrowie

Wysoki cholesterol - szczupli też mogą mieć problem

2018-02-18, Anna Piotrowska
Nie tylko osoby otyłe, odżywiające się niewłaściwie i mało aktywne fizycznie mogą mieć wysoki poziom cholesterolu. Takie wyniki badań mogą być również wynikiem choroby genetycznej.
Uroda

Trądzik – choroba nie tylko dojrzewającej młodzieży

2018-02-18, Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska (pap)
U mieszkańców Paragwaju czy Papui Nowej Gwinei nie spotyka się trądziku. W krajach rozwiniętych choruje na niego ponad 80 proc. osób między 12. a 24. rokiem życia. Ale średnia wieku osób zgłaszających się do lekarza z powodu ropnych krost rośnie. Dlaczego trądzik coraz częściej mają osoby po trzydziestce?
Rodzic

Usuwanie migdałków u dzieci

2018-02-18, Rozmawiał: Wiktor Szczepaniak (zdrowie.pap.pl)
Coraz więcej dzieci w Polsce cierpi z powodu przerostu migdałków. Na temat tego czym są, co nam dają i kiedy należy je usuwać, krąży niestety wiele szkodliwych mitów. Obalamy je – w rozmowie z dr hab. Lidią Zawadzką-Głos, doświadczonym otolaryngologiem dziecięcym.
Fakty i mity

6 mitów na temat mycia rąk

2018-02-02, Newseria
Słyszeliście kiedykolwiek, że zbyt częste mycie rąk może uszkodzić naturalną powłokę ochronną skóry lub że lepiej myć ręce gorącą wodą? No właśnie. Postanowiliśmy skonsultować się z lekarzem epidemiologiem i sprawdzić, które z popularnych mitów na temat higieny dłoni mają swoje naukowe uzasadnienie.
Zdrowie

Szumy uszne

2018-02-02, GAP
To dźwięki, które mogą być słyszane w jednym, obojgu uszach lub w głowie, a czasami i w uszach, i w głowie jednocześnie.
Uroda

Używając oleju kokosowego, będziesz w stanie uzdrowić zęby!

2018-01-21, longevitybox.com
Olej kokosowy to jedna z najbardziej wszechstronnych i najzdrowszych rzeczy, które możemy wykorzystać. Znajduje mnóstwo zastosowań leczniczych, i najwyraźniej jest doskonały dla zdrowia jamy ustnej.
Zdrowie

10 faktów o antybiotykach, które warto znać

2018-01-21, Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
Antybiotyków nie wolno popijać mlekiem czy kefirem. Dlaczego w czasie antybiotykoterapii, trzeba przyjmować probiotyki i z jakiego powodu powinniśmy je brać jeszcze przez 3-4 tygodnie po zakończeniu leczenia. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć na temat przyjmowania antybiotyków.
Odżywianie

Wiemy, dlaczego tyjemy na zimę

2018-01-21, Anna Piotrowska
Komórki tłuszczowe kurczą się pod wpływem promieni słonecznych, co tłumaczy dlaczego chudniemy latem, a tyjemy zimą.
Odżywianie

Warto jeść schłodzony ryż i makaron?

2018-01-21, Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
To FAKT. Dobrymi prebiotykami są schłodzone produkty skrobiowe, takie jak makaron i ryż. Schłodzenie skrobi sprawi, że staje się ona bardziej oporna dla naszych enzymów trawiennych i dzięki temu jest znakomitym posiłkiem dla dobrych bakterii żyjących w jelicie grubym.
Uroda

Nie lekceważ zapalenia dziąseł!

2018-01-21, Wiktor Szczepaniak
Większość Polaków nie zdaje sobie sprawy, że choroby przyzębia, utrzymujące się przez dłuższy czas i nieleczone, mogą przyczynić się do rozwoju bardzo groźnych powikłań: m.in. chorób serca, płuc, a nawet raka.
Psychika

Zapach partnera dobry na stres

2018-01-21, Anna Piotrowska
Zdenerwowana? Nie możesz zasnąć? Świetnym sposobem na zmniejszenie poczucia napięcia i niepokoju może być przytulenie się do koszulki partnera, nawet wtedy kiedy on jest daleko.
Zdrowie

Lit zmniejsza ryzyko Alzheimera

2017-12-10, Anna Piotrowska (PAP)
Jeden z pierwiastków śladowych − lit, zapobiega rozwojowi choroby Alzheimera oraz zmniejsza ryzyko śmierci z jej powodu. Wystarczą jego mikroskopijne ilości obecne w wodzie.
Odżywianie

Barszcz wigilijny - najzdrowszy z prawdziwkami

2017-11-30, Anna Piotrowska (PAP)
Grzyby, uważane przez dziesiątki lat za bezwartościowy dodatek smakowy, są bogatym źródłem przeciwutleniaczy spowalniających procesy starzenia w naszym organizmie.
Fakty i mity

Czy szpik pobiera się z kręgosłupa?

2017-11-17, apio
To MIT! Pobranie szpiku nie ma nic wspólnego z kręgosłupem. Pochodzi on z talerza kości biodrowej.
Rodzic

W bardzo rzadkich przypadkach worek owodniowy nie pęka...

2017-11-17, IFLSCIENCE COM
Pęcherz płodowy to szczelnie zamknięty worek wypełniony płynem owodniowym, w którym rozwija się płód w macicy aż do czasu narodzin.
Psychika

Mieszanka, która sprawi, że Twój dom będzie pachniał cudownie...

2017-11-17, Thehealthideas.com
Nasz nastrój od razu poprawia przyjemny zapach, więc aby cieszyć się relaksującą atmosferą, dom powinien mieć miłą woń.
Psychika

Strach przed bezsennością gorszy niż sama bezsenność?

2017-11-17, apio
Osoby, które są przekonane, że mają problemy ze snem, bywają bardziej narażone na zmęczenie, lęk i inne dolegliwości, niż ludzie rzeczywiście niewiele śpiący, ale niespecjalnie się tym przejmujący – wynika z tekstu opublikowanego na łamach „Behaviour Research and Therapy”.
Fakty i mity

Kuchnia siedliskiem bakterii?

2017-11-12, Justyna Wojteczek
Bakterie lubią kuchnię. Jest w niej wilgotno i ciepło, a ponadto sporo powierzchni, do których mogą się „przyczepić”. Sprawdź, jak nie stwarzać im dobrych warunków do życia.
Zdrowie

Dna moczanowa - pozbądź się jej naturalnie!

2017-11-11, Health Wizard HealthOz.com
Dna moczanowa jest poważną postacią zapalenia stawów spowodowana odkładaniem w tkankach kryształów moczanu sodu.
Zdrowie

Oto efekty rzucenia palenia

2017-11-11, theheartysoul.com
Ponad 70% palaczy pragnie w końcu rzucić palenie, i tylko pragnie, głównie ze względu na to, że nie jest to łatwe. Jednak następujące po sobie efekty zaraz po rzuceniu palenia, są tego warte.
Uroda

Wyzwanie 1 tygodnia, które usuwa wszystkie ciemne plamy z twojej twarzy

2017-11-11, homeremediesgarden.com
Komercyjne płyny i kremy są obciążone niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, dlatego zawsze najlepszym rozwiązaniem jest próba leczenia problemów skórnych w naturalny sposób.
Psychika

8 sekretów do łatwego zapamiętywania

2017-11-11, theheartysoul.com
Jeśli należysz do osób, które po prostu nie pamiętają drobnych szczegółów, ciągle zadają pytania do wątków rozmowy i nie pamiętają nazwisk lub szczegółów w książkach i filmach, powinieneś wiedzieć, że jest to coś, co możesz poprawić.
Fakty i mity

Rezonans magnetyczny jest bezpieczny?

2017-11-10, Justyna Wojteczek, Wiktor Szczepaniak (PAP)
To fakt! Wbrew sensacyjnym doniesieniom mediów, nie ma dowodów na to, że preparaty zawierające gadolin, stosowane czasem w tym badaniu, są szkodliwe dla mózgu.
Zdrowie

Nietrzymanie moczu - jak uporać się z problemem?

2017-11-07, Wiktor Szczepaniak
Nietrzymanie moczu jest stosunkowo rozpowszechnionym problemem, dość wstydliwym i nie dotyczącym jedynie małych dzieci i panów z przerostem prostaty.
Psychika

Jak jesienne przygnębienie odróżnić od depresji?

2017-11-04, Patrycja Rojek-Socha (PAP)
Za oknem szara plucha, słońce coraz niżej, wyjazdy wakacyjne już za nami, a przed nami – obowiązki. Takie okoliczności nie sprzyjają tryskaniu energią, optymizmem ani dobrym humorem.
Psychika

Zaprzeczenia w uzależnieniach, dlaczego czasem sami się oszukujemy?

2017-11-04, Monika Świerczyńska
Mechanizmy obronne, stosowane podświadomie powodują, że nie widzimy oczywistych prawd, że bliska im osoba jest uzależniona lub cierpi na poważną chorobę. Co więcej, nie rozwiązują swoich problemów i cierpią.
Senior

Przedwczesna menopauza skutkiem gwałtownego chudnięcia w młodości

2017-11-03, Paweł Wernicki (PAP)
Nastolatka lub kobieta przed czterdziestką z niedowagą naraża się wcześniejszą menopauzę - przed 45. rokiem życia. Szczególnie groźne jest gwałtowne chudnięcie w młodym wieku.
Odżywianie

Czy wiesz, co kupujesz? Wybieraj świadomie produkty mleczne!

2017-11-03, Mlekoslawni, Publicum
Producenci oferują mleko i nabiał o różnych smakach, w wielu gatunkach, o różnej zawartości tłuszczu, czy laktozy, a sklepowe półki, aż uginają się od ciężaru produktów mlecznych.
Zdrowie

Mięśniaki macicy – co trzeba o nich wiedzieć?

2017-11-02, Zdrowa Ona
Mięśniaki macicy zaliczane są do jednej z najczęstszych dolegliwości układu płciowego kobiet. Szacuje się, że występują one u około 20-50% pań w wieku prokreacyjnym.
Fakty i mity

Muzyka Mozarta stymuluje rozwój inteligencji u niemowląt?

2017-11-02, vik
To MIT! Z pewnością nieszkodliwy, ale wiara niektórych rodziców, że mogą wspierać rozwój intelektualny swoich dzieci już w okresie niemowlęcym za pomocą muzyki klasycznej nie ma podstaw naukowych.
Uroda

Dojrzała skóra potrzebuje czegoś więcej

2017-11-02, Newseria
Najlepsze kremy, zdrowa dieta i aktywność fizyczna – robisz wszystko, by jak najdłużej zachować zdrowie i młody wygląd?
Psychika

Niebezpiecznie zdrowa dieta

2017-10-29, Agata Szczepańska (PAP)
Zdrowe odżywianie może stać się pułapką. Tak dzieje się wtedy, gdy przeradza się w obsesję. Specjaliści tego rodzaju zaburzenie nazywają ortoreksją.
Senior

Uwaga na depresję u seniorów!

2017-10-29, Justyna Wojteczek
Rozpoznawanie depresji jest u osób starszych utrudnione. Czasem trudno ocenić, czy objawy wynikają z depresji czy zaburzeń otępiennych. Niezwykle niebezpieczne jest też dość powszechne przekonanie społeczne, że starość łączy się z przygnębieniem i smutkiem.
Senior

Seniorko, myj zęby – przegonisz raka

2017-10-29, Anna Piotrowska (PAP)
Stany zapalne dziąseł drastycznie zwiększają ryzyko zachorowania na raka u starszych kobiet. Ale o zdrowie jamy ustnej warto dbać w każdym wieku.
Senior

Jak dbać o mózg?

2017-10-29, Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska (pap)
Większość Polaków wie, że udar i nowotwór mózgu to schorzenia tego organu. Niewiele jest świadomych, że choroby mózgu to także migrena, depresja czy otępienie. Części chorób mózgu można zapobiegać.
Rodzic

Jesienne aktywności z maluchem na świeżym powietrzu!

2017-10-29, EMIDO
Od pewnego czasu pogoda nas nie rozpieszcza, a złota polska jesień daje o sobie znać rzadziej, niż byśmy chcieli. Nie jest to jednak powód do zapadnięcia w sen zimowy czy zakopania się pod kocem.