Chorzy na cukrzycę mają wysoki próg bólu?

To FAKT! Cukrzyca powoduje uszkodzenie nerwów obwodowych. Skutkiem tego jest zmniejszone odczuwanie dolegliwości bólowych.


Choć słabiej reagują na bodźce bólowe, bynajmniej nie czyni to życia diabetyków znośniejszym. Cukrzyca daje niestety wiele powikłań, m.in. sprzyja miażdżycy naczyń wieńcowych serca. Tym samym chorzy na cukrzycę są bardzo narażeni na zawał. Kiedy już do niego dojdzie, często wskutek uszkodzenia nerwów obwodowych, odczuwają inne dolegliwości, mało kojarzone z zawałem (np. duszność, zaburzenia oddechu). Efekt jest taki, że diagnoza jest opóźniona, a zatem i ratunek.

Diabetycy z powodu uszkodzenia nerwów słabo też odczuwają ból w kończynach dolnych związanych z tzw. zespołem stopy cukrzycowej (objawiającym się pogorszonym gojeniem się ran i owrzodzeniem).


Autor: PAP

Czytaj również

Dzieci o wysokim IQ mają dłuższe życie?

To FAKT! Wykazało to badanie aż 65 tys. osób, urodzonych w 1936 roku, które w wieku 11 lat wypełniły test na inteligencję.

Czy miażdżyca występuje tylko u dorosłych?

To mit! Miażdżycę aorty stwierdza się w badaniach autopsyjnych już u małych dzieci, a zgrubienie błony wewnętrznej tętnic wieńcowych aż u 15 proc. osób w wieku 10-20 lat.

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko nowotworów u kobiet?

To FAKT. W brzuchu dziecka z pokarmu kobiecego tworzy się HAMLET – kompleks, który uśmierca komórki raka.

Każdy człowiek jest uczulony na jakiś pokarm?

To MIT! Alergie pokarmowe dotyczą niewielkiego ułamka naszego społeczeństwa. I na dodatek uczulenie na orzechy ziemne nie jest najbardziej rozpowszechnioną alergią pokarmową na świecie.

Artykuły powiązane

Zdrowie

84% Polaków uskarża się na bóle kręgosłupa!

2017-10-23