Chorzy na cukrzycę mają wysoki próg bólu?

To FAKT! Cukrzyca powoduje uszkodzenie nerwów obwodowych. Skutkiem tego jest zmniejszone odczuwanie dolegliwości bólowych.


Choć słabiej reagują na bodźce bólowe, bynajmniej nie czyni to życia diabetyków znośniejszym. Cukrzyca daje niestety wiele powikłań, m.in. sprzyja miażdżycy naczyń wieńcowych serca. Tym samym chorzy na cukrzycę są bardzo narażeni na zawał. Kiedy już do niego dojdzie, często wskutek uszkodzenia nerwów obwodowych, odczuwają inne dolegliwości, mało kojarzone z zawałem (np. duszność, zaburzenia oddechu). Efekt jest taki, że diagnoza jest opóźniona, a zatem i ratunek.

Diabetycy z powodu uszkodzenia nerwów słabo też odczuwają ból w kończynach dolnych związanych z tzw. zespołem stopy cukrzycowej (objawiającym się pogorszonym gojeniem się ran i owrzodzeniem).


Autor: PAP

Polecamy

Czytaj również

Czy szpik pobiera się z kręgosłupa?

To MIT! Pobranie szpiku nie ma nic wspólnego z kręgosłupem. Pochodzi on z talerza kości biodrowej.

Gorzka czekolada dobra dla mózgu?

To FAKT! Co ciekawe, najlepiej działa na mózg seniorów.

Abstynencja zapobiega nowotworom?

To FAKT! Picie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na liczne nowotwory: jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, wątroby, jelita grubego i piersi.

Gorączka - zawsze należy ją zbijać?

To MIT! Gorączka może być wynikiem infekcji, stanu zapalnego czy uszkodzenia ciała. To sygnał, że z organizmem dzieje się coś niepokojącego.

Artykuły powiązane

Zdrowie

84% Polaków uskarża się na bóle kręgosłupa!

2017-10-23