Dlaczego starożytni Peruwiańczycy mieli wydłużone czaszki (nie, to nie są obcy)

WIKIPEDIA

Sztuczne wydłużanie czaszki było praktykowane przez dużą liczbę kultur w praktycznie każdym zakątku świata, od Europy Zachodniej i Ameryki po Daleki Wschód i Afrykę.


Ale dlaczego ludzie mieliby wiązać głowy swoich dzieci, by dać sobie czaszkę w kształcie gruszki? Cóż, dla pewnej 600-letniej cywilizacji w Ameryce Południowej, prawdopodobnie pokazanie, że jesteś VIPem.

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Current Anthropology, rzuciło okiem na wydłużone czaszki ludzi Collagua, którzy mieszkali w Dolinie Colca w południowo-wschodnim Peru około 1100 do 1450 ne.

Poprzez pomiar analizy izotopowej węgla i azotu kości, naukowcy wykazali, że kobiety Collagua z wydłużonymi, rozszerzonymi głowami jadły bardziej zróżnicowaną dietę, co wskazywało na to, że były one prawdopodobnie bardziej uprzywilejowane. Te szczątki tych kobiet również wydawały się mieć mniej oznak przemocy fizycznej stosowanej przeciwko nim, sugerując, że pochodzą one z wyższych warstw społecznych.

W tym czasie Collagua byli uporczywie zagrożeni przez Imperium Inków. Kobiety, które z dumą prezentują twój przywilej z dziwnymi czaszkami, mogły również być szczególnie widoczne w czasach społecznych starć i wojen, ponieważ działały one jak symbol ich zbiorowej tożsamości, tak jak naród dumnie wymachujący flagą.

Badanie wykazało również, że wydłużono coraz więcej czaszek, nawet w niższych klasach, gdy rosła presja z Imperium Inków. Być może szukali oni poczucia przynależności w czasie walki?

"W czasach kryzysu i wstrząsów społecznych, tworzenie nowych rodzajów zbiorowej tożsamości może wzmocnić lub osłabić reintegrację polityczną" - zauważa autor publikacji Matthew Velasco z Cornell University.

"Być może promowało to spójność wśród lokalnych elit i ułatwiało współpracę na wyższych poziomach integracji w celu koordynowania wymiany agroporadalnej, zarządzania nawadnianiem lub mobilizowania sił zewnętrznych, w tym (ale nie tylko) wkraczającego państwa Inka."

Sztuczne deformacje czaszki zwykle wiążą się z mocnym związaniem głowy dziecka bandażami lub zaciśnięciem między drewnianymi deskami w celu zniekształcenia ich wzrostu. To tylko jeden wgląd w życie jednej kultury przez wydłużenie czaszki, więc niekoniecznie reprezentuje ona wszystkie jej przypadki. W końcu zdarzyło się to w niezliczonych różnych grupach w całej historii.

Niemniej jednak większość archeologów uważa, że ​​praktyka ta często miała coś wspólnego ze statusem społecznym i poczuciem przynależności do grupy. Niestety, wciąż nie ma jeszcze słowa o połączeniu z obcym!


Autor: H/T Science News

Czytaj również

Nawilżacze powietrza nie są dobre dla astmatyków?

To FAKT. Codzienne czynności domowe takie jak gotowanie, pranie, kąpiele są źródłem pary wodnej.

Dzieci o wysokim IQ mają dłuższe życie?

To FAKT! Wykazało to badanie aż 65 tys. osób, urodzonych w 1936 roku, które w wieku 11 lat wypełniły test na inteligencję.

Drogi lek - większe skutki uboczne?

To FAKT! Pacjenci doświadczają silniejszych skutków ubocznych, gdy są przekonani, że otrzymują drogi lek – donosi prestiżowy tygodnik "Science”.

Dzieci powinny pić dużo soków?

To MIT! Dzieci powinny pić przede wszystkim wodę!