8 sekretów do łatwego zapamiętywania

PIXABAY

Jeśli należysz do osób, które po prostu nie pamiętają drobnych szczegółów, ciągle zadają pytania do wątków rozmowy i nie pamiętają nazwisk lub szczegółów w książkach i filmach, powinieneś wiedzieć, że jest to coś, co możesz poprawić.


W latach siedemdziesiątych XIX wieku Hermann Ebbinghaus, niemiecki psycholog, zainteresował się ludzką pamięcią i postanowił przeprowadzić eksperymenty w celu jej zbadania. Opracował naukowo niezawodne metody eksperymentalne do ilościowego pomiaru pamięci.

Stworzył listy nonsensownych słów i użył ich do oceny czystego uczenia się, uczenia się wolnego znaczenia. Był świadomy, że nasza wiedza wpływa na uczenie się nowych informacji, więc eksperymentował z materiałem o małym lub zerowym znaczeniu.

Wyniki eksperymentu wykazały, że o znacznej ilości informacji zapominamy w ciągu w ciągu 20 minut, a ponad  połowę bezsensownego materiału w ciągu godziny.

O 2/3 materiału naukowego badany zapomniał w ciągu jednego dnia, ale reszta pozostała w jego pamięci. Oznacza to, że jeśli informacja zachowuje się przez jeden dzień, jest na stałe zapamiętana.

Wymyślił także inną teorię, "The Spacing Effect", która utrzymuje, że uczymy się łatwiej i lepiej, kiedy przestudiujemy tę informację więcej niż jeden raz i rozłożymy je na dłuższy okres.

Na przykład, jeśli wielokrotnie będziesz studiować przemowę na tydzień przed wydarzeniem, nauczysz się tego lepiej, niż gdy uczysz się tego poprzedniej nocy. Jednak tak jest w przypadku informacji, które chcesz dłużej przechowywać w pamięci.

Krótkoterminowe przechowywanie informacji

 • Pierwsze powtórzenie zaraz po nauce
 • Drugie powtórzenie po 15-20 minutach
 • Trzecie powtórzenie po 6-8 godzinach
 • Czwarte powtórzenie po 24 godzinach

Długotrwałe przechowywanie informacji

 • Pierwsze powtórzenie Zaraz po nauce
 • Drugie powtórzenie po 20-30 minutach
 • Trzecie powtórzenie po 1 dniu
 • Czwarte powtórzenie po 2-3 tygodniach
 • Piąte powtórzenie po 2-3 miesiącach

Jeśli jednak zapomnisz o urodzinach najbliższych i nie możesz wyjść na zakupy bez ich listy, pomocne będą następujące wskazówki:

 • Najpierw musisz zrozumieć, czego się uczysz, aby móc przywołać informacje z twojej pamięci
 • Stosuj priorytety i najpierw zapamiętywać najważniejsze rzeczy
 • Najczęściej z większą łatwością zapamiętujemy rzeczy nauczone na początku oraz na końcu
 • Ucząc się języka obcego, aby łatwo poszerzyć swoje słownictwo, powiąż słowa z już znanymi słowami
 • Łatwiej pamiętamy przeciwieństwa, więc gdy zdobywamy nowe słownictwo w innym języku, uczymy się razem przeciwieństwem, np. "dzień" i "noc".
 • Kiedy się czegoś uczysz, wizualizuj i używaj języka ciała, ponieważ pobudzi to pamięć mięśniową
 • Teoria interferencji wskazuje, że podobne wspomnienia mogą się ze sobą mieszać. Dlatego od czasu do czasu szereguj rozbieżne tematy

Teraz wszystko, co musisz teraz zrobić, to pamiętać te rzeczy i nigdy więcej nie zapomnisz niczego!


Autor: theheartysoul.com

Czytaj również

Mieszanka, która sprawi, że Twój dom będzie pachniał cudownie...

Nasz nastrój od razu poprawia przyjemny zapach, więc aby cieszyć się relaksującą atmosferą, dom powinien mieć miłą woń.

Zapach partnera dobry na stres

Zdenerwowana? Nie możesz zasnąć? Świetnym sposobem na zmniejszenie poczucia napięcia i niepokoju może być przytulenie się do koszulki partnera, nawet wtedy kiedy on jest daleko.

Praca w biurze typu open space. 10 najbardziej irytujących zachowań

Temat pozornie oczywisty. Każdy przecież wie, że w pracy nie powinno się przeszkadzać innym. Kłopot w tym, że to, co jednym przeszkadza, dla innych jest normą.

Strach przed bezsennością gorszy niż sama bezsenność?

Osoby, które są przekonane, że mają problemy ze snem, bywają bardziej narażone na zmęczenie, lęk i inne dolegliwości, niż ludzie rzeczywiście niewiele śpiący, ale niespecjalnie się tym przejmujący – wynika z tekstu opublikowanego na łamach „Behaviour Research and Therapy”.

Artykuły powiązane

Senior

Jak dbać o mózg?

2017-10-29
Senior

Po udarze też jest życie

2017-09-01